Domy přizpůsobené potřebám handicapovaných

Při navrhování bytu, který musí být přizpůsoben handicapované osobě, se vyplatí pamatovat na pár pravidel. Pokud teprve začínáme plánovat stavbu domu, bylo by dobré mít jednopatrový dům. Bohužel ne vždy je to možné, protože nový byt je spojen s vysokým finančním příspěvkem. Je však velmi důležité co nejvíce minimalizovat architektonické překážky, které znepříjemňují život postiženému, protože to může velmi rychle vést k nervovému zhroucení. Veškeré úpravy směřují k zajištění možnosti péče o osobu s omezenou pohybovou schopností a také k umožnění samostatného pobytu v bytě.

Na co je dobré pamatovat při přizpůsobování bytu potřebám handicapovaného?

Důležitým prvkem, který je třeba pamatovat, je podlaha – neměla by překážet při používání invalidního vozíku nebo chodítka. Správným materiálem na podlahu bude dub, jasan nebo buk, protože se příliš rychle neopotřebují. Vyplatí se odstranit prahy a zbavit se stěračů. Dveře by měly být široké alespoň devadesát centimetrů, aby nebránily pohybu. Pokud jde o rukojeti, je lepší, když nevyžadují rotační pohyb, protože to může být problém pro některé lidi s postižením.

Pohodlná koupelna

V koupelně potřebujete protiskluzovou podložku a madla, která vám pomohou udržet rovnováhu při koupání nebo použití toalety. Ve sprše poslouží sedátko nebo speciální židle, které umožňují každodenní péči o tělo. Určitě bude brouzdaliště v úrovni podlahy pohodlnější než vana. Brouzdaliště můžete také úplně opustit a nechat jen sprchu. Záchodová mísa by měla být o něco vyšší než standardní.

Užitečné pomůcky pro pohyb

Vyplatí se seznámit se s vybavením, které usnadňuje překonávání prostoru. Patří mezi ně invalidní vozíky, chodítka, trojnožky, čtyřnožky, berle a hole. Pokud je byt, kde postižený bydlí, patrový, je potřeba investovat do vhodných přístrojů, které při stěhování pomohou. Na trhu je mnoho zařízení, která pomáhají překonávat bariéry, jako jsou schody. Může se jednat o specializované schodolezy, díky kterým může člověk na vozíku sejít po schodech dolů nebo nahoru.

Bezbariérová kuchyně

V kuchyni přizpůsobené pro tělesně postiženou osobu by všechny pracovní desky a spotřebiče neměly mít ostré konce. Je třeba připomenout, že zařízení by nemělo být umístěno příliš vysoko, včetně zásuvek a vypínačů. Vybavení dřezu madlem na sprchu výrazně usnadní mytí nádobí sami.

Pohodlí nade vše

Nejzákladnějším aspektem, který je třeba pamatovat, je poskytnout zdravotně postižené osobě duševní a fyzický komfort. Z tohoto důvodu je velmi důležité oddělit pro něj samostatnou místnost nebo ji oddělit závěsem. Je vhodné připomenout, že existuje možnost dotovat úpravu bytu pro osobu se zdravotním postižením. Někdy může pokrýt až osmdesát procent provedené renovace.