Jak vybrat zahradní nábytek

Zahrada je místo, kde trávíme volný čas. Stojí za to uspořádat tento prostor způsobem, který je v souladu s našimi preferencemi. Určitě většina lidí ráda relaxuje na své zahradě, bez ohledu na její velikost. Někdo ho zařizuje jako místo odpočinku, jiný jako letní jídelnu, další pěstuje různé keře, ovoce a zeleninu. Základním prvkem každé zahrady je nábytek – určitě se vyplatí přizpůsobit jej svým potřebám a zajistit, aby byl vkusný.

Dřevěný zahradní nábytek

Pokud máme rádi klasiku, dřevěný zahradní nábytek bude nejlepší volbou. Existuje celá řada různého nábytku vyrobeného ze dřeva. Nejuniverzálnější volbou bude dřevo se světlou barvou – stůl se sadou židlí.

Vyplatí se také investovat do pohodlného lehátka s polštářky, na kterých se budeme moci v horkých dnech opalovat. Stylové lehátko zajistí komfort odpočinku a navíc dodá létu luxusní vzhled.

Určitě stojí za zvážení, zda svou zahradu budeme chovat jako místo odpočinku, nebo spíše prostor pro grilování a stravování. V případě první možnosti budou jistě lepší volbou různé typy zahradních sedacích souprav.

Jsme-li příznivci kulinářských dobrodružství pod širým nebem, vyberme si stůl se židlemi, kde si společně vychutnáme jídlo. V poslední době jsou velmi oblíbené bílé, takže pokud se nám hodí na zahradu a domov, můžeme zvolit dřevo natřené na bílo. Skvěle se k ní budou hodit doplňky v odstínech tyrkysové a růžové – mohou to být květiny, svíčky, polštáře nebo deky. Vše závisí na našem vynálezu.

Ratanový zahradní nábytek

Druhou extrémně oblíbenou variantou je ratanový nábytek. Jejich největší výhodou je hmotnost – jsou lehké, díky čemuž je lze velmi rychle přemístit z jednoho místa na druhé. Ratanový nábytek bude jistě lepší do míst, kde není možné zastřešení. Jakmile začne pršet, budeme je moci rychle přesunout na bezpečné místo.

Výběr nábytku z ratanu je opravdu obrovský. Stejně jako v případě dřevěného nábytku je potřeba se rozhodnout, zda chcete stůl se židlemi ke stolování nebo sestavu pro volný čas. Při rozhodování pro první možnost je skvělým řešením zvolit ratanový stůl se skleněnou deskou a pohodlnými křesly. Díky tomu bude čištění stolu pohodlnější. Křesla lze doplnit pohodlnými polštáři.

Druhým řešením jsou pohovky s podnožkami a malými stolky. V poslední době je velmi módní světlý ratan, který se hodí k bílým doplňkům. Vyplatí se seznámit i s ratanovými sedacími soupravami s estetickými baldachýny – během léta budou fantastické. Ratan je dost dekorativní, takže to s doplňky nemůžete přehánět – jednobarevné látky na něm budou určitě vypadat lépe.

Paletový zahradní nábytek

Pokud si potrpíme na originální řešení nebo jednoduše levná, můžeme si zahradní nábytek z palet vyrobit sami. Na začátku se vyplatí pečlivě připravit palety – omýt, obrousit a natřít ve zvolené barvě (nebo laku). Pak palety zkombinujte správným způsobem – na stůl z palet můžete položit skleněnou desku nebo prkénko, na pohovku pak polštáře nebo matraci (podle velikosti). Častým řešením malých stolků z palet jsou přídavná kolečka, která skvěle vypadají.