Dřevěný dům

První asociace se sloganem dřevěné domy? Přiznejte se, kdo z vás přemýšlel o letním domku nebo klidné chatě v horách? Někteří z vás si jistě mysleli, že dřevostavba není řešením na léta. Existují také názory, že dřevěné konstrukce jsou vyhrazeny pouze pro určité klima. Pokud chcete zjistit, zda jsou výše uvedená tvrzení pravdivá, určitě si přečtěte tento článek. V textu najdete odpověď na ty nejobtížnější otázky a hrstku tipů jak na údržbu, tak i na stavbu dřevěného domu.

Celoroční dřevěné domy

V současné době je na trhu široká škála designů dřevěných domů, které jsou vhodné pro celoroční využití. V současné době jsou dřevěné konstrukce dostatečně pevné a odolné, aby odpovídaly výkonu zděných nebo betonových budov. Jejich výhodou je ekologický charakter, energetická náročnost a také relativně rychlý a levný způsob montáže a údržby.

Ekonomická a ergonomická obytná stavba

Dřevěné domy lze stavět jak modulárně, tj. montáží hotových konstrukčních prvků, tak na základě rámové konstrukce. Alternativou k oběma těmto metodám je tvorba dřevěných srubů, spojených se stylovými horskými chatami. Bez ohledu na výběr typu dřevěného domu můžeme počítat s jeho hospodárností a ergonomií.

Náklady na výstavbu, které zahrnují na použitých materiálech a času vynaloženém na realizaci investice, jsou v tomto případě omezeny na minimum. Dřevostavby jsou navíc extrémně levné na provoz, protože nevyžadují velké výdaje na vytápění a udržování tepla uvnitř objektu. Případné náklady způsobené mechanickým poškozením nebo opotřebením materiálu jsou malé a případné poškození lze rychle opravit.

Péče o dřevěný dům

Aby nám dřevěný dům sloužil dlouhá léta, musíme se o něj náležitě starat. Dřevo, které má schopnost samoregulovat úroveň vlhkosti, by mělo být správně udržováno. Díky tomu bude schopen překonat působení škodlivých faktorů. Mezi prvky, které ohrožují životnost dřeva, patří především povětrnostní vlivy, UV záření a mechanické poškození. Co je třeba udělat pro snížení dopadu těchto faktorů? Nejlepším způsobem je impregnovat povrch dřeva vhodnými laky, vosky nebo tmely. Takto chráněné dřevo si poradí nejen s náročnými podmínkami, ale bude správně fungovat jako součást systému výměny tepla a cirkulace vzduchu v domě.

Kde můžete postavit dřevěný dům

Mobilita a snadný přístup k surovině umožňují stavět dřevěné domy v každém koutě naší země. Vhodnou volbou druhu dřeva a jeho ochrany je možné tuto konstrukci postavit i v extrémně klimaticky nepříznivých podmínkách. V případě dřevěných domů založených na modulární konstrukci bude nejlepší volbou pro stavbu dobře propojené místo. V tomto případě je prvořadý stav komunikací a možnost bezpečné přepravy částí stavby. V kontextu některých návrhů dřevěných domů musíme vzít v úvahu i styl a technická řešení, která jsou v nich použita. Plány územního rozvoje mnoha obcí jasně definují, jak by měly domy postavené v daném městě vypadat, a proto by jim měl být i návrh takového domu přizpůsoben. Týká se to zejména specifických dřevostaveb, jako jsou kupř srubové domy.