Jak dokončit stěny v obývacím pokoji

Obývací pokoj je vizitkou každého domova. Nejčastěji je to největší místnost v domě, kde přijímáme hosty nebo jíme společně. Proto způsob jeho uspořádání závisí nejen na tom, jak budeme vnímáni jako hostitelé, ale také jak se budeme cítit při pobytu v místnosti. Níže si představíme pár tipů, jak dodat obývacímu pokoji specifickou atmosféru pomocí povrchové úpravy stěn.

Tapeta na zeď

V současné době je špatný trend odklonit se od tapetování stěn jako zastaralé a chaotické metody. Ano, tapety na zeď jsou poměrně levné a rychlé řešení, ale jsou typy, které dodají styl a zapadnou i do modernistických interiérů. Výběr vzorů, textur a barev na trhu je tak široký, že si na své přijdou jak příznivci fototapet, tak i klasických květinových motivů. Také kvalita tapet se přizpůsobila technologickému pokroku. Na trhu jsou vícevrstvé modely, které jsou ideální pro nerovné povrchy stěn.

Cihličky

Nepravidelná textura, stylový odkaz na počátky stavby, velké možnosti aranžmá. Cihlová úprava stěny, jak celá, tak i v menších formách, jako je prostor kolem krbu, upoutá pozornost a vnáší do místností specifickou atmosféru. Cihla prohřeje interiér obývacího pokoje, ochrání před chladem a chladem a dá hostům znamení, že zde mohou zůstat déle. Ve starých budovách stačí k objevení cihlového potenciálu pořádně oklepat vrstvu omítky a poté zeď obrousit a nakonzervovat. V nových domech a bytech lze použít cementové nebo keramické imitace.

Přírodní kámen

Absolutní „must have“ pro všechny milovníky přírody a cestovatele, kteří alespoň jednou v životě zavítali do ulic středomořských měst. Kámen je nadčasový materiál, který dobře funguje v mnoha interiérech. Ne každý si však může dovolit tento způsob zařizování obývacího pokoje. Existují však levnější imitace kamene vyrobené tak, že rozdíly jsou prakticky neznatelné. Zvláště zajímavým nápadem jsou všemožné směsi, které využívají specifičnosti několika hornin. Patří k nim např. slinutý křemen – směs křemene, břidlice a keramiky. Je lehký a estetický a zároveň odolný vůči nečistotám.

Beton

Materiál spojený s městskou výstavbou – beton – je vhodný zejména pro moderní a průmyslové salony. Jeho syrový charakter a porézní textury spojené s nedokončeným interiérem však nemusí nutně znamenat, že místnost bude chladná a depresivní. V současné době jsou možnosti využití pohledového betonu tak velké, že z něj lze vytvářet nejen rozměrové desky, ale i nepravidelně řezané střepy s různou mírou pórovitosti a libovolné barvy.

3D panely

Trojrozměrné panely jsou nejnovějším návrhem v souvislosti s povrchovou úpravou stěn. 3D dekor se vyznačuje téměř neomezenými možnostmi uspořádání, proto je mezi designéry tak oceňován. Pomocí trojrozměrných panelů můžeme vytvořit dynamické i statické prostory, hladké nebo vyboulené stěny. Můžete je použít na celou plochu stěny, ale i na její fragment. Jejich velkou výhodou je snadná montáž, což znamená, že si je budeme moci nasadit sami.