Jak naplánovat efektivní vstupní prostor

Vstupní zóna, tedy prostor těsně za dveřmi našeho domu, je nesmírně důležitá. Toto je místo, které naši hosté uvidí jako první. Měli byste tedy udělat vše pro to, aby to vypadalo co nejlépe. Na co vsadit? Jaká řešení jsou zde přínosná?

Za prvé: nepořádek

To je základní princip, který nám umožní vytvořit efektivní vstupní prostor. Počet zařízení by měl být omezen na nezbytné minimum. Nezbytná je samozřejmě šatní skříň, vhod přijde i botník. Je však lepší se vzdát Poláků tolik oblíbených cetek, které působí chaosem a zbytečně zabírají místo.

Barvy přizpůsobte velikosti

Při zařizování vstupního prostoru nezapomeňte přizpůsobit barvy jeho velikosti. Stačí dodržovat pravidlo, které říká, že světlé barvy se používají v malých a tmavých místnostech a tmavé – ve velkých a světlých. Pokud je vstupní prostor bez oken a připomíná klasickou předsíň, je lepší zvolit světlé barvy. Ideální jsou pastelové barvy. Velký prostor s oknem umožňuje použití i opravdu tmavých a intenzivních barev. Hnědá, červená nebo fialová – všechny tyto barvy jsou povoleny. S jejich pomocí můžete vytvořit skutečně moderní interiér. Musíte však pamatovat na to, abyste mezi sebou nekombinovali příliš mnoho barev. Tímto způsobem můžete získat efekt barevného papouška, který nevypadá v interiéru vábně.

Pamatujte na zrcadlo

Ve vstupním prostoru je to téměř povinné. Pokud je opravdu velké a prostorné, můžete si nasadit malé zrcátko, které bude plnit pouze užitkovou funkci. V případě malých vstupních zón je však situace mírně odlišná. Zde může zrcadlo pomoci jej chytře zvětšit. Stěny a spotřebiče odrážející se od zrcadla budou působit dojmem většího prostoru. Můžete nasadit jedno velké zrcadlo nebo několik menších a vytvořit tak na stěně zajímavou kompozici. Zrcadla mohou mít ozdobné rámy.

Vsaďte na individuální charakter

V interiérovém designu není nic horšího, než bezmyšlenkovitě kopírovat to, co jsme již v někom nebo v nějakém časopise viděli. Je jen moudré inspirovat se radami interiérových designérů a přitom pamatovat na to, že místnost má odrážet naši osobnost a temperament. Na zeď si můžete pověsit například obrázky z dovolené zarámované v pěkných rámech nebo – pokud máte děti – jejich výtvarná díla. Jde o jednoduchý způsob, jak zajistit, aby vstupní prostor byl nejen efektní, ale měl i individuální charakter.

Vstupní prostor má v každém domě velký význam. Ovlivňuje to, jak náš domov vnímají ti, kdo ho navštěvují. Psychologie hovoří o tzv. halo efektu, obvykle se vztahuje k lidem. Mezitím se ukazuje, že ovlivňuje naše vnímání i ve vztahu k místům a předmětům. Pokud někoho okouzlíme svým vstupním prostorem, můžeme si být jisti, že na něj udělá dojem i zbytek domu.