Jak udělat dřevěný podhled na domě

Drtivá většina domů se šikmou střechou (ale také množství z těch, které mají rovnou střechu) mají podhledy. V některých případech lidé nechávají podhledy nedodělané – s přiznanými hranoly z krovu as povalou, kterou může profukovat. Takové řešení je sice levné (respektive vás nebude stát ani cent), ale přicházíte tak o vzácný úložný prostor a pod krov se vám snadno dostane drobná zvěř a hmyz. Jak tedy udělat podhled na domě?

Podhled na domě

Podhled na domě má opticky i funkčně uzavřít prostor převislé střechy od stěny domu po okapový systém, případně na štítech domu po oplechování střechy.  S dobře udělaným podhledem se vám pod střechu nedostane hmyz ani hlodavci.  Součástí podhledu je například i ochranné síto za okapovým systémem, přes které zvěř neprojde, ale může vám pod krovem cirkulovat alespoň trocha vzduchu.

Jak udělat podhled na domě

Vytvoření hezky vypadajícího podhledu není jednoduché a nejlepší je nechat to na odbornou firmu. Prostor nad podhledem se zvykne dokonce i zateplovat, například alespoň 5 centimetrů hrubým polystyrenem),  ale někdy je nutné provést celou dřevěnou konstrukci, obalit ji OSB deskami a až na konec zvolit finální povrchovou úpravu.

Vlastnosti„fasádního“ podhledu

Předtím, než se vrhneme na dřevěný podhled, vzpomeňme si i ten, který je vlastně součástí dodělané fasády. Takový podhled vypadá skvěle a nevyžaduje absolutně žádnou údržbu, jelikož je natažen do lepidla a síťky a následně i do břizolitu/omítky.  Jeho dokončení však vyžaduje mnohem více práce a přípravy celé plochy. Můžete jej však natřít jinou barvou než zbytek fasády  (spolu se soklem) a vytvořit tak zajímavý designový prvek.

Vlastnosti dřevěného podhledu

Dřevěný podhled vyžaduje občasnou péči, ale odmění se vám nádherným vzhledem. I na domech s bílou fasádou a černými prvky vytvoří krásný hřejivý prvek. Jelikož podbití je přirozeně kryto převislou střechou, nemusíte se příliš obávat vlhkosti ani UV záření.  Přesto je třeba podhled řádně ošetřit a pro montáž potřebujete určité know-how. Při změně ročních období může dřevo pracovat a vytvořit spáry nebo se dokonce vykroutit. Vsaďte proto jen na skutečně  kvalitní dřevo . 

Jak pečovat o dřevěný podhled

Před montáží by měl být materiál dokonale vysušen a naimpregnován. Použít můžete nátěry na moření a následnou vrstvu laku, nebo rovnou vsaďte na kvalitní olej na dřevo. Výbornou zkušenost máme is  kvalitními barvami Remmers . V průměru si dřevěné podbití každých 10 až 15 let bude vyžadovat váš zásah. Nemusíte jej rozebírat, stačí jej jen přebrousit s pásovou nebo vibrační bruskou, následně očistit od prachu a znovu natřít. Pokud byste našli nějaké poškozené kusy, můžete je vyměnit.

Z čeho se dělá dřevěný podhled

Podhled se nejčastěji montuje na dřevěné hranoly nebo jinou předpřipravenou konstrukci , například z hliníkových nebo ocelových profilů. Samotný podhled je vlastně  tatranský profil – perodrážka . Pokud hledáte originální design nebo chcete vyrobit podhled na srub, můžete použít také  srubový profil .