Jak vybrat dobrého pokrývače

Vyhozené materiály, promarněný čas, problematické vady – to vše jsou možné důsledky unáhleného a neuváženého výběru profesionálů. Když se renovace nebo stavba týká (doslova!) naší střechy nad hlavou, může být každý nešvar spojen s obzvláště závažnými komplikacemi. Jak si tedy z množství nabídek vybrat dobrého pokrývače, který zakázku provede plně profesionálně? Někdo říká, že je to všechno na štěstí. My však víme něco jiného. Zde jsou praktické tipy, které vám umožní najít toho nejlepšího profesionála a těšit se z pevné střechy po mnoho let.

Dobrý názor je nejlepší reklama

Při hledání pokrývače, s jehož prací budeme spokojeni, se vyplatí začít sbíráním názorů od jeho předchozích klientů. Nejprve žádáme o radu nejbližší, důvěryhodné lidi – rodinu a přátele. Možná někdo z nich nedávno rekonstruoval nebo položil střechu a je spokojený s prací najatého specialisty? Tento typ informací nám výrazně usnadní výběr. Fóra, portály a diskusní skupiny na sociálních sítích jsou navíc skutečným dolem znalostí o konkrétních profesionálech. Na internetu se dozvíme o zkušenostech jiných investorů, ze kterých budeme moci vyvodit poučné závěry.

Po výběru několika nejatraktivnějších nabídek je čas se na ně podívat blíže. Již v této fázi můžeme získat mnoho cenných informací o konkrétním pokrývači. V dnešní době je stále běžnější praxí, že firmy mají profil na Facebooku. Zde si můžete prohlédnout fotografie realizovaných projektů nebo hledat zajímavé inspirace. Alternativou k sociálním sítím mohou být vaše vlastní webové stránky. Někteří profesionálové rádi zveřejní fotografie své předchozí práce. Po kontrole všech těchto prvků – je čas se seznámit s ceníkem.

Pozor na cenu

Každý profesionál si jeho služeb váží. Nepočítejte proto s tím, že vyhledáním nejlevnějších nabídek najdete velmi dobrého pokrývače. Obzvláště riskantní může být najmutí týmu, který nabízí sazbu výrazně odlišnou od průměru trhu. Za nízkou cenou se často skrývá špatná kvalita, málo zkušeností, neznalosti nebo v dílně. Je snadné si představit, jak by taková situace mohla skončit. V optimistickém scénáři lze nedostatky vyplývající z nefunkčnosti odstranit provedením několika oprav. V pesimistické verzi budeme muset střechu položit nově… Úspora práce je často jen zdánlivá. Za kvalitu nakonec zaplatíme. Pro vaše dobro doporučujeme do něj hned investovat.

Když máme toto vše za sebou, je na čase kontaktovat pokrývače. Před pohovorem je dobré si připravit nějaké otázky. Získané odpovědi nás navíc ujistí, že jednáme se spolehlivým profesionálem, který splní naše očekávání.

Při rozhovoru s profesionálem bychom neměli přeskočit otázku na počet jeho pokrývačského týmu. Velikost skupiny by měla být přizpůsobena ploše střechy, kterou je potřeba vyrobit. Pokud je příliš málo pokrývačů, práce se pravděpodobně zpozdí a střecha nemusí být dokončena v požadovaném termínu… Což se někdy může promítnout do dalších potíží a problémů.

Smlouva je zárukou klidu

Pokud námi vybraný pokrývač úspěšně prošel všemi fázemi ověřování a získal naši důvěru, můžeme se rozhodnout smlouvu podepsat. Zajistěme však, aby se tak stalo před zahájením práce. Zásadní je samozřejmě samotný obsah dokumentu. Bude to konečně naše ochrana v případě jakýchkoliv komplikací. Co by tedy správně sepsaná smlouva měla obsahovat? Mezi nejdůležitější prvky patří: celková cena služby, rozsah a termín práce, přesné údaje o najímané firmě. Když máme v rukou příslušný dokument, může pokrývač přistoupit k akci.

Na staveništi

Smlouva byla podepsána, specialista se dostavil včas a začal pracovat. Zbývá jen čekat na jejich účinek … Mnoho investorů zaujímá tento postoj. Mnohem moudřejší je však potvrdit správnost naší volby pozorováním jednání pokrývače a jeho týmu. Tím, že si všimneme nesrovnalostí v prvních dnech stavby nebo rekonstrukce, máme šanci ušetřit si mnoho problémů – i když to vyžaduje změnu firmy. Za zmínku stojí alespoň pár věcí. V první řadě se přesvědčme, že odborník, kterého zaměstnáváme, dodržuje předpisy BOZP – a to i při montáži lešení. Neméně důležité je vybavení, kterým disponuje. To se týká jak těch nejdůležitějších položek, jako jsou postroje pro práci ve výškách, ale i běžného nářadí. Kdo z nás neslyšel o pseudoprofesionálech, kdo si zapomněl vrtačku nebo šroubovák? O pořádek na stavbě se starají i profesionálové, kteří si uvědomují, že se to promítá do kvality práce. Při ovládání pokrývače nebuďme pro něj příliš zatěžující – je naším partnerem v projektu. Atraktivní střecha bez závad je přece společným cílem stavebníka a najatého řemeslníka.

Při dodržování těchto pár jednoduchých tipů se vám mezi desítkami podobných nabídek jistě podaří najít skutečné profesionály. Jsme přesvědčeni, že strávený čas se promítne do kvality střechy i vašeho pocitu pohodlí. Ani sebelepší návrhy a nejdražší materiály nenahradí zkušenosti, znalosti a dovednosti dobrého pokrývače.