Vydrží dřevo v podlaze vodu?

Milovníci přírodních materiálů a obzvlášť dřeva hledají každé možné řešení, jak tento úžasný výtvor přírody dostat do své domácnosti. Dřevěný nábytek či tatranský profil na stěnách a stropě není jediné řešení. Dřevěné podlahy mají své pevné místo nejen v rodinných domech a chatách, ale dokonce i v bytech. Hodí se však také do koupelny, případně na balkon či na terasu? A jak se snášejí s vodou? 

Dřevěná podlaha do koupelny

Dřevěná podlaha  se skutečně používá iv koupelně – jako podlaha, dokonce i bez povrchové úpravy, ale také jako zmiňovaný  obklad na stěny . Aplikace dřevěné podlahy v koupelně má svá specifika.  V některých případech se zvykne zalévat do epoxidu. Toto řešení sice dokonale ochrání a zakonzervuje dřevo, ale absolutně vám zničí požitek z bosí chůze. Mnohem lepší je zajištění bezvadného odvodu vody z koupelny, větrání celé místnosti pro okamžité snížení vlhkosti, ale například i zvednutí pochůzné dřevěné plochy o centimetr výše pomocí speciální síťové konstrukce, díky čemuž se může dřevo pořádně provětrat.

Dřevěná podlaha na balkon

Dřevěná podlaha na balkoně není ničím výjimečným. Používá se stejný materiál jako u teras – a tedy klasické  terasové desky . Mezi nejoblíbenější a nejdostupnější materiály s rozumnou cenovkou patří například  červený smrk . Jako iv případě koupelen doporučujeme dřevo na balkoně zvednout alespoň o pár milimetrů a zajistit tak odvod vody.

Dřevěná podlaha a voda

Dřevo je mimořádně odolný a trvanlivý materiál,  ale dlouhodobé působení vody a vlhkosti jej může výrazně poškodit. Rychlým odvodem vody, provětráváním a tedy vysušením dřevo může vydržet desítky i stovky let – důkazem jsou dřevěnice, ale také stodoly, které pevně stojí v každém koutě naší země i bez jakékoli péče.

Odolnost dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha je mimořádně odolná i proti mechanickému poškození:  To je jeden z hlavních důvodů, proč ji lidé i na terasách upřednostňují před dřevoplastovými prkny.  S nohou židle nebo pádem těžkého předmětu na terasovou dřevěnou desku vytvoříte maximálně tak krásnou vrásku, která splyne s kresbou dřeva. Dřevoplastová deska však může nenávratně prasknout.

Péče o dřevěnou podlahu

Pokud dřevěné podlaze v koupelně nebo na balkoně  dopřejete i občasnou péči ,  bude vám oddaně sloužit stejně, jako keramická dlažba. Dřevo doporučujeme natřít kvalitním olejem, který nevytvoří na dřevě vrstvu laku, ale naopak jej vyživuje a dovolí dřevu dýchat a zbavovat se průběžně přebytečné vlhkosti.