Aranžmá z přírodního dřeva

Přírodní dřevo je stále častěji nejen doplňkem, který rozbíjí moderní design interiéru, ale je dokonce leitmotivem aranžmá. Vyzařuje teplo, snadno se přizpůsobí požadavkům a potřebám obyvatel a při správné impregnaci a vyčištění může sloužit roky. Dřevo je však především ekologický materiál, zcela netoxický a šetrný k životnímu prostředí. Z tohoto důvodu dokonale funguje jako dokončovací a nábytkový materiál.

Dřevěný přízvuk v domě

Aranžování interiérů z přírodního dřeva lze provést v mikroměřítku. To znamená, že v tomto případě budeme operovat s detaily, prvky dekoru, které mají narušit převládající styl v dané místnosti nebo jej zdůraznit. Mohou to být nádherné dřevěné květináče na parapetech, ručně vyřezávané dřevěné židle nebo stylové mísy na ovoce. Dřevo v této podobě se hodí jak do kuchyně, tak do koupelny nebo ložnice. Výhodou tohoto typu řešení je neinvazivní dopad na strukturu interiéru, protože dřevěné detaily lze kdykoliv nahradit předměty z jiného materiálu, např. skla nebo kovu.

Dřevěné kolosy

Dřevo se v interiérovém designu může objevit i v makro měřítku, tedy jako materiál, ze kterého se vyrábí nábytek a velkorozměrové prvky. I tu největší dřevěnou šatní skříň lze vyrobit tak, že místnost nezahltí, ale dodá jí ten správný šmrnc. U velkého dřevěného nábytku musíme pamatovat na jeho odstín, protože světlé dřevo dodává lehkost, tmavé zase na váze. Nádherným monolitem ze dřeva může být ručně vyrobené schodiště, které zaujme svým řemeslným zpracováním. Neméně skvělým nápadem je použití konstrukčních prvků domu či bytu – stropních trámů. Jejich vymalování správným způsobem vám umožní vybrat je z prostředí, a tím jim dát specifické rysy. Exponovaný paprsek vizuálně rozděluje interiér na zóny,

Dřevo přímo z lesa

Největší kouzlo má dřevo, které vypadá jako jeho původní podoba. Proto jsou všechny druhy nábytku a doplňků vyrobené z čerstvě nařezaných stromů a zpracované tak, aby si zachovaly některé ze svých přírodních prvků, například vyčnívající části větví nebo nádherný vzhled letokruhů. Musíme však pamatovat na správnou ochranu takového dřeva. Musí se řádně vysušit, obrousit a následně naimpregnovat. Zbavíme se tak nepotřebných prvků (např. pryskyřice, vyčnívající kousky kůry), které mohou případné uživatele zranit či ušpinit, a dřevo nám bude sloužit mnohem déle. Zvláště krásné jsou všechny typy konferenčních stolků nebo židlí z dřevěných plátků. A co víc, i surové dřevo ležící u krbu se dá naaranžovat.