Cedrové dřevo má své specifické vlastnosti

Cedrové dřevo je po celém světě známé a vyhledávané pro své výjimečné účinky. Kromě různých magických vlastností se využívá i ve stavebnictví, a to zejména díky své odolnosti a jednoduchému, ale přesto krásnému a nenapodobitelnému vzhledu. Kde všude se i vy můžete setkat s cedrovým dřevem a kolik cedrové dřevo vlastně stojí?

Cedr

Mohutný strom s velkými koblihami rostoucími směrem nahoru vás upoutá už z dálky. Cedr se může dožít klidně i 500 let. Cedrové dřevo přirozeně působí jako repelent a odpuzuje škůdce například i ze zahrady, ve které roste.  Sibiřský cedr se navíc může pochlubit i různými vlastnostmi, které mají pozitivní účinky na lidské zdraví. Cedr lze ojediněle nalézt i na Slovensku, ve velkých množstvích se však vyskytuje zejména v Severní Americe av Rusku.

Cedrové dřevo

Cedrové dřevo má mimořádnou pevnost a je v podstatě nezranitelné hmyzem. Ani různé dřevokazné houby mu neumí příliš ublížit a díky tomu je výbornou volbou pro různé exteriérové ​​stavby, velmi výjimečně dokonce i pro zakládání dřevěných základů.  Cedrové dřevo je však měkké a dobře se s ním pracuje. 

Použití cedrového dřeva

Cedrové dřevo se nejčastěji využívá k výrobě nábytku. Hned na začátek však musíme zmínit, že za nábytek z cedrového masivu si zaplatíte opravdu nemalou sumu.  Často se z cedrového dřeva vyrábějí i sauny a právě v saunách se cedrové dřevo využívá i dalším způsobem, který si ukážeme na konci článku. Cedrové dřevo se běžně používá i na výrobu tatranského profilu či  terasových prken . 

Cedrové dřevo – cena

Cedrové dřevo patří mezi ty dražší. Jeho cena se například u  dřevěného tatranského profilu  může klidně vyšplhat i na 5000 Kč za jediný metr čtvereční. Právě proto si lidé nejčastěji vybírají jiné, cenově mnohem dostupnější druhy dřeva, které ovšem kvalitou nijak nezaostávají.  Mezi nejoblíbenější patří  červený smrk ,  severský smrk , ale například i  borovice.

Netradiční použití cedrového dřeva

Cedrové dřevo se využívá například k výrobě různých esenciálních olejů. Má sladce-dřevitou vůně s typickým káfrovým nádechem. Oleje z tohoto dřeva mají mnohé blahodárné účinky. Působí antisepticky, využívají se zejména při rýmě, posilují dýchání, ale působí i uklidňujícím dojmem. Vůně velmi dobře odhání některé druhy hmyzu. Využívají se nejčastěji k inhalaci přes aromalampu,  v sauně, ale i při masáži. Dřevní hobliny se používají i při rituálech různých kultur k vytápění, respektive vykouření. Cedr je v mnoha kulturách považován za boží strom a nejčastěji symbolizuje blahobyt.