Jak pečovat o dřevo a ošetřovat ho

Každé dřevo, které je v exteriéru nebo jinak přichází do kontaktu s výraznými změnami teplot, se škůdci, vlhkostí či UV zářením, potřebuje vaši pravidelnou péči. V dnešním článku se podíváme na to, jak správně pečovat o různé dřevěné povrchy a čím je následně ošetřit.

Jak pečovat o dřevo

Aby vám děvo sloužilo dlouhou dobu (v ideálním případě vydrží desítky až stovky let), musíte mu k tomu vytvořit ideální podmínky. Dřevo musí být zdravé a suché již při stavbě vašeho zahradního projektu. Důležitá je také správná izolace od zemské vlhkosti. Dřevěné konstrukce, například hranoly altánu či zahradního domku, by měly být ve výšce pár centimetrů nad terénem na základových patkách,  aby neabsorbovaly vlhkost z mokré půdy  a aby se po dešti dokázaly přesušit působením přirozeného proudění vzduchu.

Jak ošetřit dřevo

Při ošetřování dřeva máte několik možností. Radikálnější způsob je například zbroušení tenké vrstvy barvy, laku a případně kazů, které byly způsobeny vlhkostí, dřevokaznými houbami či plísněmi.  Očištěné dřevo můžete ošetřit přípravkem proti škůdcům  a plísním nebo například nátěrem, který dřevo vyživí.

Jak zakonzervovat dřevo

Rozhodnete-li se zakládat stavbu přímo na dřevěných stojkách zapuštěných do země,  věnujte zvýšenou pozornost izolaci a konzervaci dřeva. Doporučujeme použít tvrdé akátové kůly, které vydrží i v zemi opravdu desítky let. I ty však doporučujeme natřít pořádnou vrstvou gumoasfaltu právě v místech, kde jsou ve styku se zemí.

Pravidelný nátěr dřeva olejem

Olejové nátěry jsou vhodné například na  tatranský profil  nebo na  terasová prkna . Právě pochozí plochy je třeba pravidelně natírat olejem, který vsákne do dřeva, čímž zabrání nasákání vlhkosti, ale vytvoří i jemný ochranný film na povrchu dřeva.  Olej krásně zvýrazní přirozenou kresbu dřeva,  můžete si vybrat z různých barev a dřevo zůstane matné, čímž si zachová přirozený vzhled.

Lakování dřeva

U zábradlí, laviček, stolů a jiných ploch, kterých se dotýkáme například rukama, se doporučuje použít silnou vrstvu laku nebo lazury, která na povrchu dřeva vytvoří doslova kůru. Povrch zůstane lesklý, hladký a v podstatě zcela odizolován od vnějších vliv. Tyto laky a lazury mají také silnou UV ochranu a ochranu před mrazem, což výrazně prodlouží životnost celé dřevěné konstrukce.