Jak vybrat čerpadlo do studny

Tak jako mnoho jiných produktů na trhu, i čerpadlo do studny nebo vrtu se vyrábí v mnoha provedeních. Abyste si vybrali takový model, který vám bude nejlépe vyhovovat, zvažte několik následujících kritérií.

Povrchové nebo ponorné čerpadlo

První bod, na který se budete muset zaměřit, je sací výška vody. Na tom závisí, zda budete potřebovat povrchové samonasávací čerpadlo nebo ponorné čerpadlo, které umístíte do studny. Povrchová samonasávací čerpadla se využívají do výšky hladiny maximálně 8 metrů. Vezměte v úvahu také to, že výška hladiny vody ve studni se může měnit. Pokud je sací výška více než 8 metrů, budete potřebovat ponorné čerpadlo. Při jeho výběru vycházejte z průměru studny nebo vrtu. Musí být takový, aby se ve studni nezaseklo.

Přetok vody

Dalším kritériem výběru je průtok vody, který se u jednotlivých modelů uvádí v m3. S průtokem vody souvisí také tlak. Platí, že čím větší průtok odebíráte, tím menší tlak čerpadlo vyvine. Průtok a tlak, které vám budou nejlépe vyhovovat, jsou různé podle toho, za jakým účelem vodu ze studny nebo vrtu čerpáte. K zalévání budete potřebovat vyšší tlak i průtok. Pokud si vodu chcete dovést do domu, budete potřebovat vyšší tlak a nižší průtok.

Typ vody

Výběr čerpadla do studny závisí také na typu vody. Na znečištěnou vodu si pořiďte kalová čerpadla. Pokud hledáte čerpadlo na dešťovou vodu, měli byste jej doplnit o sací koš, který zabrání průniku nečistot, například listí nebo trávy. Na čistou vodu můžete vyjmout povrchové odstředivé čerpadlo nebo ponorné čerpadlo.

Spotřeba energie

Údaj o spotřebě energie by vás měl zajímat, pokud hledáte čerpadlo pro pravidelné používání. O spotřebě energie vás bude informovat údaj o účinnosti čerpadla. Čím bude účinnost vyšší, tím má čerpadlo vyšší výkon s ohledem na spotřebu energie.