Jak využívat dešťovou vodu co nejefektivněji

Dešťová voda byla dlouho oceňována pouze zahrádkáři, protože je pro rostliny vhodnější než pitná, a kromě toho je zdarma. Změnami klimatu a znečištěním, kterým si zásoby kvalitní pitné vody ničíme, se stále více dostává do popředí i užitková voda, která poslouží nejen na zahradě.

Kde se dá dešťová voda využít

V domácnosti je dešťová voda vhodná pro praní, úklid, splachování i vytápění. Nejvíce se jí určitě spotřebuje k zavlažování zahrady, ale můžete ji používat ik zalévání pokojových rostlin. Chcete-li zachytávat déšť v zahradě, postačí vám k tomu nádrže nebo sudy, které umístíte pod okap. V době sucha budete touto vodou zalévat. Zásobník vody pro domácnost můžete zvolit nadzemní nebo podzemní. Pro zachování teploty vody je vhodnější podzemní nádrž. 

Čištění dešťové vody 

Pokud vás zajímá, jak se voda plná různých nečistot může použít v domácnosti, prozradíme vám také to, jak ji vyčistit. Než se voda dostane přímo do domu, přejde přes filtraci. Ta slouží k zachytávání hrubých i jemných nečistot. Hrubé nečistoty lze zachytávat přímo u svodu, ty menší se zachytí na několika filtrech ve strojovně. Po takovém mechanickém čištění se dále do nádrže dostává pouze čirá voda. V podzemní nádrži se stabilně nízkou teplotou nehrozí množení řas, bakterií ani hniloby. Odčerpávání vody z nádrže zajišťuje čerpadlo. Při instalaci se nespouští úplně na dno, aby nenasalo případné usazeniny. Nádrž je třeba jednou za 1 – 2 roky vyčistit, u některých výrobců je uváděn delší interval. K použití užitkové vody v domě jsou zapotřebí samostatné rozvody vody.  

Vlastnosti dešťové vody

Dešťová voda má ve více ohledech lepší vlastnosti než pitná. Je měkčí, takže například čistící prostředky v ní lepší pění, a stačí je použít menší množství. Platí to při praní, úklidu i čištění WC. Na rozdíl od tvrdé vody se netvoří vodní kámen a nepřispívá ke korozi. Nejvíce oceňují vlastnosti dešťové vody zahrádkáři. Chlór v pitné vodě rostlinám neprospívá a tvrdá voda může způsobit zasolení půdy. Navíc zalévání pitnou vodou z vodovodu je obrovské plýtvání finančními prostředky.