Jak používat černou v interiéru

Černá je vyzývavá barva – těžká, kontroverzní a pohlcující značné množství světla. V interiérech je ve velkém množství prakticky neslýchaná, je totiž spojena s depresí, smutkem a truchlením a místnost opticky zmenšuje. Černá se však dá v aranžmá použít decentně a je nám to ku prospěchu. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout.

Černé doplňky do interiéru

Velké černé plochy absorbují příliš mnoho světla a jsou ohromující i při správném osvětlení. Sílou černé jsou doplňky a drobné dekorativní prvky, které rozbíjejí styl interiéru. Černá váza nebo koberec ve sněhově bílé místnosti je nádechem extravagance a dodává mimořádnou chuť. Pokud však chceme stěnu opravdu vymalovat na černo, nemusíme se hned rozhodovat pro velké plochy. Někdy stačí vymalovat jednu stěnu nebo výklenek mezi nábytkem, abyste dosáhli požadovaného efektu překvapení. Abychom černé dodali lehkost, můžeme experimentovat s texturou, např. natřít porézní cihlovou černou nebo použít vzorovanou tapetu.

Kombinace černé s jinými materiály a barvami

Bílá je neodmyslitelným aranžérským partnerem černé. Je to nadčasové a univerzální duo, které dává skvělé příležitosti k extrakci světla a stínů a použití jiných barev. Černá se cítí stejně dobře ve společnosti jiných tmavých barev, například zelené nebo tmavě modré. Skvěle se také doplňuje se dřevem všeho druhu i se zlatem a stříbrem. Zušlechťuje čela skříněk jako barvu dýhy a také slouží praktičnosti jako barva tabulové barvy určené pro použití v dětských pokojích. Zajímavým nápadem je použití černé ve formě materiálu, kterým může pronikat světlo, čímž vzniká jedinečný efekt barevné hry.

Obtížnost použití černé

Jedním z největších problémů při použití černé v interiéru je, že tmavé povrchy se rychle a snadno ušpiní. V paprscích světla je na nich vidět prach a šmouhy, které zůstaly po dotyku. Vyplatí se proto investovat do matně černého nebo nejednotně černého materiálu, např. mramoru. Na tomto typu povrchu jsou nečistoty méně viditelné a materiál lze mnohem snáze sladit se stylem aranžmá. Čistá hladká černá se skvěle hodí na velkorozměrové dlaždice, protože dodává interiéru eleganci a vkus. V některých kompozicích může být použit pro dynamičtější interiéry, ale měl by být použit k pokrytí neobvyklého povrchu, například šikmo nakloněného, ​​oválného. V interiérovém designu s použitím černé je třeba se vyvarovat zejména: velkých a těžkých materiálů, kombinace různých odstínů a malého množství světla. Černá musí mít především hluboký a výrazný odstín, aby splnila svůj estetický úkol. To je třeba mít na paměti při péči o povrchy pokryté touto barvou, protože v případě vystavení světlu a častého čištění, např. silnými bělícími prostředky, může černá vyblednout.