Soudní dvůr EU potvrdil vítězství Amazonu v daňovém sporu s Evropskou komisí

Soudní dvůr Evropské unie potvrdil vítězství americké internetové společnosti Amazon ve sporu s Evropskou komisí (EK). Ta požadovala, aby firma Lucembursku doplatila na daních 250 milionů eur (6,1 miliardy Kč), neboť podle názoru komise čerpala daňové úlevy v rozporu s unijním právem. To ale dnes nejvyšší soud EU odmítl, komise podle něj neprokázala, že šlo o státní pomoc. Soud to dnes oznámil v tiskové zprávě.

Případ se vztahuje k roku 2017, kdy EK coby unijní exekutiva měla za to, že Lucembursko neoprávněně umožnilo Amazonu neplatit daně z téměř tří čtvrtin zisků, které americký podnik vytvořil na území evropského bloku. Amazon má svou unijní centrálu v Lucembursku – malé zemi známé svou daňovou vstřícností. Patří tam k největším zaměstnavatelům.

Lucembursko i Amazon se proti požadavku EK odvolaly a případem se začal zabývat Tribunál Soudního dvora EU, což je druhý nejvyšší soud unie. Ten v květnu 2021 rozhodl, že Amazon Lucembursku nic platit nemusí, protože poskytnutá daňová výhoda unijní pravidla neporušila. Komise navíc podle Tribunálu dostatečně nezdůvodnila, proč považuje přístup Lucemburska k americké firmě za nedovolenou státní podporu.