Čím se odlišují návrhy domů ve stylu moderní stodoly

Moderní stodoly jsou současné návrhy domů, které svým tvarem a stylem odkazují na hospodářské budovy. Vyznačují se především jednoduchým tvarem na obdélníkovém půdorysu, zastřešené sedlovou střechou, často bez okapu. Jejich obrovská obliba v posledních letech vyplývá nejen z originálního vzhledu odkazujícího na idylu venkovského prostředí, ale také z neuvěřitelné funkčnosti. Moderní stodoly jsou také reakcí na nejednotný a nahodilý vývoj venkovských oblastí a přílišnou lpění designérů na rozvoji pouze městského prostředí.

Moderní vesnice v tradiční podobě

Myšlenkou projektů ve stylu moderních stodol je použití univerzálních řešení, jako je jednoduchá konstrukce a dodání moderního vzhledu v podobě vysokého prosklení a moderních dokončovacích materiálů. Jde o návrat k venkovským kořenům, při zachování moderních trendů v architektuře. Jednoduchý tvar budovy se sedlovou střechou bez okapu, pokrytý plochými taškami nebo falcovaným plechem jsou charakteristickými znaky domů ve stylu moderní stodoly. Pro milovníky tradičnějších dokončovacích materiálů bude ideální dřevěný šindel, kterým lze pokrýt nejen střechu, ale i dokončit fasádu. 

Lehkost konstrukce

Jednoduchý tvar se vyznačuje i lehkou konstrukcí. Používá se především dřevo a jemné kovové konstrukce. Dokonalým završením takové konstrukce je velké množství prosklení, které z navrženého domu dělá nejen monolitický blok. Nejčastěji se na štítovou stěnu používá vysoké prosklení, které prosvětluje denní zónu domu. Zde stojí za to odstranit strop a ukázat trámy krokví. Tím získáme efekt tzv vysoký strop, který navíc umocňuje vizuální efekt interiéru. Sedlová střecha bez okapů navíc rozšiřuje tvar budovy a táhne ji nahoru. V kombinaci s minimalismem dekorací a povrchových úprav tak vzniká dům vyčnívající z okolí.

Jednoduchost interiérového designu

Důležitým prvkem ovlivňujícím oblibu moderních stodol, ale i jejich vnější vzhled, je také styl interiérového designu. Domy ve stylu moderní stodoly jsou většinou jednopatrové domy s otevřenou obytnou částí. Oblíbené jsou i návrhy domů s využitelným podkrovím s mezipatrem nad obývacím pokojem. Společnými prvky těchto prostor jsou vysoké prosklení a otevřený obytný prostor. Při zařizování interiéru domu ve stylu moderní stodoly se nemusíte soustředit pouze na venkovský styl. Oblíbeným stylem dokončení tohoto typu staveb je loft nebo minimalistický styl, kde dominují materiály z přírodních zdrojů, jako je dřevo nebo kámen.Tyto interiéry vytvářejí nespočet možností pro aranžování a kombinování stylů.

Stavba v souladu s přírodou

Domy moderního stodolového typu jsou již od názvu věnovány venkovu. Díky své formě a materiálům použitým při jejich tvorbě tyto stavby dokonale splývají s přírodou, aniž by ji narušovaly. Dokončení fasády technikou zvanou Shou Sugi Ban, která pochází z Japonska, se v poslední době těší stále většímu zájmu. Jedná se o metodu, která spočívá ve vypalování desek ohněm, díky čemuž získají černý odstín. V závislosti na stupni opálení můžete získat různé odstíny černé. Navíc tato technika odhaluje jedinečnou strukturu dřeva, díky které je fasáda dokončená takovými deskami mimořádně atraktivní a přispívá k ochraně životního prostředí. Ohněm pálené desky není nutné chránit lakem ani jinou impregnací. Oheň chrání desky proti vlhkosti, plísním, houbám, a dokonce i slanou vodu. Zuhelnatělé desky jsou také odolnější vůči ohni než běžné dřevo.

Ekologická řešení v moderních návrzích domů ve stylu stodoly dále prohlubují vztah k přírodě a zdůrazňují životní styl obyvatel. Z tohoto důvodu jsou moderní stodoly věnovány především uvědomělým, ale i lehce extravagantním lidem, kteří se nebojí experimentovat.

Energeticky úsporné domy pro úzký pozemek

Již mnohokrát jsme zmínili, že návrhy domů ve stylu moderní stodoly jsou stavby s kompaktním tvarem a sedlovou střechou. Je to také jeden z hlavních faktorů ovlivňujících energetickou náročnost budovy. Omezený počet architektonických detailů a sedlová střecha minimalizují riziko tepelných mostů. Obdélníkový tvar stavby také usnadňuje umístění stavby na úzkém pozemku. Denní zóna se vstupem na terasu u štítové stěny umožňuje začlenění domu jak na pozemky se vstupem z jihu, tak ze severu. A co je nejdůležitější, jednoduchá korba se sedlovou střechou přispívá k rychlému tempu výstavby a snižuje náklady na investici.