Vysokorychlostní přepravce zboží potrubím Hyperloop One ukončí činnost

Firmě se nepodařilo získat žádnou zakázku na výstavbu svého systému, prodává aktiva včetně testovací dráhy a strojního vybavení a propustí ke konci roku zbylé zaměstnance, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg. Společnosti se v roce 2020 podařilo jako první na světě svézt svým novým přepravním systémem i první lidi.

Systém je založen na pohybu přetlakových kapslí podtlakovými trubkovými tunely a dosahuje rychlosti několika set kilometrů v hodině. Je tak rychlejší než komerční letadlo nebo vysokorychlostní železnice.

Hyperloop One byl kdysi velmi známým startupem a od svého založení v roce 2014 získal podle společnosti PitchBook více než 450 milionů dolarů (přes deset miliard korun).

K vývoji své dopravní technologie vybudoval malou zkušební dráhu poblíž Las Vegas, která po určitou dobu nesla název Virgin Hyperloop One podle společnosti Virgin Richarda Bransona. Virgin značku odstranil poté, co se startup loni rozhodl zaměřit se spíše na nákladní dopravu než na přepravu cestujících.