Dřevěná podlaha v koupelně – jaké dřevo

Dřevo je bezpochyby nejlepším materiálem na podlahy, a to především z estetických důvodů. S jeho pomocí se můžete postarat o útulné a elegantní aranžmá zároveň. Obvykle po nich saháme s ohledem na vybavení stylového obývacího pokoje, ložnice nebo jídelny, ale dřevo v koupelně je také dobrý nápad. Bohužel ne každý druh bude v této konkrétní místnosti fungovat. Nejdůležitější je co nejvyšší odolnost proti vlhkosti a životnost. Dřevěná podlaha je mimořádně efektní, a proto se jí nevyplatí rezignovat ani v případě tak specifických interiérů, jako je koupelna.

Dřevo na podlahu v koupelně – jaké vlastnosti by mělo mít

Dřevěná podlaha v koupelně by neměla být vyrobena na bázi vrstvených prken, protože ty nejsou přizpůsobeny interiérům s výraznou vlhkostí. Nejlepší volbou budou pevné návrhy s nejmenším smrštěním. Pokud je smrštění příliš velké, automaticky se zvýší pravděpodobnost nevzhledných deformací, kterým bychom se určitě raději vyhnuli. Dřevo v koupelně musí být také stabilní. Podlaha je neustále vystavena velkému zatížení, takže tvrdost je velmi důležitá. Je třeba vzít v úvahu specifičnost koupelny – protože jde o docela malou místnost s vysokou vlhkostí, hrozí zde plísně. Proto je nejlepší vybírat dřevo s nejlepší odolností nejen proti zmíněným houbám, ale i plísním. Naštěstí nyní snadno najdeme ty správné druhy, včetně exotických produktů.

Dřevo v koupelně – jaké druhy na podlahu

Amatéři exotických druhů dřeva by si neměli stěžovat na nedostatek vhodných návrhů, pokud jde o umístění dřevěné podlahy v koupelně. Dobrou volbou bude teak, merbau, padouk, doussie nebo iroko. Jejich hlavní výhodou je přítomnost přírodních olejů a pryskyřice, což ovlivňuje uspokojivou odolnost proti vlhkosti a plísním. Výborným řešením bude také termodřevo, tedy přírodní surovina po odborné tepelné úpravě. Dřevěná podlaha v koupelně lze vyrobit i na základě nám známých druhů, jako je dub a modřín, které se vyznačují vynikající trvanlivostí. Důležité je vybrat surovinu bez nevzhledných uzlů nebo rozštěpů – v takových trhlinách se často tvoří plísně a houby. Kromě toho by měly být položeny velké kusy desek nebo panelů – čím méně spár, tím větší je pravděpodobnost, že se budeme moci vyhnout rozvoji patogenů. Dokonale hladká podlaha v koupelně bude odolnější vůči deformacím a potěší svým estetickým vzhledem po mnoho let.

Na závěr se sluší zdůraznit, že je důležité nejen vybrat správný druh dřeva, ale i dalších stavebních materiálů včetně lepidla. Dřevěná podlaha v koupelně by měla být položena flexibilním lepidlem, které dobře funguje ve vlhké místnosti. Musí se také přizpůsobit konkrétnímu druhu dřeva.