Charakteristika klasického stylu interiéru

Klasický styl je spojen především s nadčasovostí. A co víc, většina lidí bez ohledu na estetické preference se v takovém provedení cítí dobře. Obvykle se vyznačuje teplými barvami a harmonickým uspořádáním nábytku. Jednoduchost a třída jsou vlastnosti, které jistě dobře odpovídají klasickému stylu. V dnešní době je často spojován s minimalismem a špičkovými doplňky.

Architektura interiéru klasického stylu

Klasický styl se v Evropě rozvíjel již od starověku, takže jeho tradice je opravdu bohatá. Klasický styl se často používá k označení interiérů v anglickém stylu. Jednoduchost, vyváženost, symetrie, osvědčená řešení – to jsou hlavní předpoklady tohoto stylu. To, že design interiéru v tomto stylu odkazuje k tradici, samozřejmě neznamená, že je nudný.

Dekoratéři obvykle představují moderní doplňky, aby byl domov pohodlný především. Barvy charakteristické pro klasický styl jsou hnědá, béžová, šedá, ale i bílá. Například obývací pokoj může být vymalován na bílo a nábytek, který do něj dáme, může být vyroben z krásného přírodního tmavého dřeva. K tomu se doporučují různé doplňky, například ve zlatém odstínu.

Vlastnosti klasického stylu

Klasický styl je především kvalita vybraných materiálů a nábytku. Klasické barevné schéma rozhodně není křiklavé ani příliš odvážné. Základem jsou tlumené barvy a přírodní materiály jako dřevo. Určitě v tomto typu interiéru můžeme použít tapety, nejlépe ve světlých pastelových barvách, které mají drobné vzory v podobném odstínu.

Stojí za to věnovat pozornost stropu – klasický styl tento prvek místnosti nevynechává. Všechny štukové lišty, lišty, římsy a další dekorace tohoto typu jsou vysoce doporučeny.

Velmi často v klasickém stylu existují starožitnosti, které lze zakoupit od profesionálních prodejců nebo na bleším trhu. Velmi důležitým rysem klasického stylu je důslednost – celý interiér by měl být propojen nějakým prvkem, například barvou nábytku nebo látek.

Design interiéru v klasickém stylu

Design interiéru podle pravidel klasického stylu je dobrým řešením jak pro lidi, kteří si byt teprve navrhují, tak pro ty, kteří chtějí změnu. Na jednu stranu můžeme použít velmi odolné materiály a stát se sběratelem starožitností. V tomto případě bude nejdůležitější kvalita – vhodně pohodlný nábytek, precizní provedení všech doplňků, velké prostory, dřevěná okna a elegantní svítidla.

Strop si naopak můžeme ozdobit garnýžemi vlastního designu, poohlédnout se po nábytku na bleším trhu a stěny jednoduše vymalovat na bílo. V obou případech byste se určitě měli vzdát přílišných doplňků a barevných akcentů.

Tento styl nás jistě donutí udržovat pořádek na vysoké úrovni. Samozřejmě nemusíme zařizovat celý dům či byt v jednom stylu. Chceme-li zavést nějaké zpestření, klasický styl se jistě bude hodit do obývacího pokoje, zvláště pokud je kombinován s kuchyní. Bude to skvělé místo k odpočinku a přijímání hostů.